30 września 2024

 Wróć do strony głównej

 

1. Czy testament to zapis?

 

Często w kontekście testamentu można usłyszeć, że ktoś komuś coś zapisał. Tymczasem testament i zapis nie są synonimami. Warto wiedzieć, że testament może nie zawierać zapisów, na przykład kiedy powołujemy konkretne osoby do dziedziczenia naszego całego majątku w odpowiednich częściach, natomiast żeby zapisy były wiążące, muszą znaleźć się w testamencie. Zapisy mogą być zwykłe lub windykacyjne.

 

Te pierwsze mogą znaleźć się w testamencie sporządzonym odręcznie lub sporządzonym w formie aktu notarialnego, te drugie mogą być zawarte jedynie w testamencie potwierdzonym notarialnie. Czego dotyczą poszczególne formy zapisów dowiesz się z osobnego materiału.

 

2. W testamencie można dysponować tylko swoim majątkiem

 

Częstym błędem spotykanym w testamentach jest samodzielne dysponowanie majątkiem, który należy nie tylko do testatora, ale na przykład również do jego współmałżonka. Przytoczyć tu można przypadek dysponowania majątkiem jednoosobowej działalności gospodarczej i "zapisanie" przedsiębiorstwa jednemu z dzieci. W przypadku małżeńskiej wspólności majątkowej zapis taki nie będzie skuteczny, ponieważ pomimo tego, że do CEIDG wpisany jest jako właściciel jeden ze współmałżonków (osoba prowadząca działalność gospodarczą), to faktycznymi właścicielami na zasadzie współwłasności są oboje małżonkowie. 

 

Można to zrobić tylko w przypadku, jeżeli wyodrębnimy przedsiębiorstwo z majątku wspólnego lub mamy ze współmałżonkiem rozdzielność majątkową i jesteśmy samodzielnym właścicielem swojej firmy.

 

3. Jedna osoba - jeden testament

 

W polskim prawie nie ma możliwości sporządzenia testamentu przez kilka osób. Nawet małżonkowie muszą mieć odrębne testamenty. Jeżeli małżonkowie mają wolę dziedziczenia po sobie nawzajem powinni sporządzić dwa testamenty, w których powołują się wzajemnie do dziedziczenia.

 

4. Nie chowaj testamentu

 

Głównym celem sporządzenie testamentu przez testatora jest przekazanie osobom powołanym do dziedziczenia jego woli co do dysponowania pozostawionym majątkiem. z tego założenia powinna wynikać jawność testamentu dla wszystkich zainteresowanych. Świadomość faktu, że osoba zmarła pozostawiła testament w znacznym stopniu ułatwia postępowanie spadkowe osobom dziedziczącym.

 

5. Równo nie znaczy sprawiedliwie

 

Równy podział majątku w testamencie tylko z pozoru wydaje się sprawiedliwy. Nie doprecyzowanie poprzez odpowiednie zapisy kto i co ma odziedziczyć może sprawić, że spadkobiercy będą mieli problem z porozumieniem co do podziału majątku i w dalszej kolejności jego zarządzaniem. Pamiętaj, że jeżeli w testamencie widnieje jedynie ogólne sformułowanie co do powołania do dziedziczenia, przed spadkobiercami niejednokrotnie bardzo trudne zadanie - dział spadku. Praktyka pokazuje, że w sytuacji, gdy nie ma zgody kto i co przejmie, takie sprawy mogą toczyć się latami, niestety w sądzie.

 

Tak więc, jeśli chcesz, żeby twoja rodzina spotykała się przy wigilijnym stole, a nie na sali sądowej, warto zwołać naradę rodzinną i wszystko z góry ustalić. Raz, że wszyscy będą mogli się wypowiedzieć, a dwa - nie będzie niepotrzebnego zaskoczenia i waśni.

 

Za tydzień kolejne 5 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę planując testament. Zapraszam.

5 rzeczy, które warto wiedzieć o testamentach