02 września 2024

 Wróć do strony głównej

Prosty testament dla małżeństw.

 

W sytuacji, kiedy wolą małżonków jest, aby dziedziczyli po sobie nawzajem, najprostszy testament może mieć formę pisemną lub aktu notarialnego (chociaż wystarczający jest w całości własnoręcznie napisany i podpisany testament) i powinien brzmieć mniej więcej w ten sposób:

 

Ja, Jan Kowalski, powołuję do spadku po mnie moją żonę Krystynę Kowalską w całości.

 

Data, podpis.

 

Prosty testament dla związków nieformalnych.

 

Analogicznie, w sytuacji, kiedy wolą partnerów jest, aby dziedziczyli po sobie nawzajem, najprostszy testament powinien brzmieć mniej więcej w ten sposób:

 

Ja, Jan Kowalski, powołuję do spadku po mnie Krystynę Nowak w całości.

 

Data, podpis.

 

W przypadku związków nieformalnych mogą dochodzić ważne kwestie związane z zachowkami i podatkami od spadków. O zachowku przeczytasz tutaj Zachowek, czyli zmora spadkobierców i obdarowanych

 

Prosty testament dla rodzica i dzieci.

 

Ja, Jan Kowalski, powołuję do spadku po mnie moje dzieci Piotra, Katarzynę i Tomasza w częściach równych.

 

Data, podpis.

 

W ten sposób można tworzyć testamenty w sytuacjach, kiedy nie "dzielimy" i nie wymieniamy z nazwy poszczególnych składników majątkowych na etapie testamentu i musimy brać pod uwagę fakt, że po naszej śmierci konieczny będzie dział spadku.

 

W testamencie odręcznym nie mogą być zawarte zapisy windykacyjne, mogą być natomiast zawarte zapisy zwykłe (co to jest znajdziesz w osobnym artykule).

 

Ważne, a nawet najważniejsze dla ważności testamentu jest to, żeby był on w całości napisany odręcznie. Żadna część testamentu nie może być napisana maszynowo lub za pomocą edytora tekstu w komputerze.

 

Taka forma testamentu jest jak najbardziej poprawna i tak samo ważna, jak testamentu w formie aktu notarialnego.

Jak napisać prosty testament